KUTU BOYAMA AKTİVİTESİ

ÇOCUKLAR NEDEN DUVARLARA ÇİZER?

Eline bir kalem geçiren bir çok çocuk önce evin duvarını çizer. Bunun nedenini “yaramazlık-kuralsızlık” ile açıklamadan önce kendi tutumumuza bakmakta yarar var.

“Çizmek” hatta “karalamak” çocuk için bir ihtiyaçtır. Biz de çocuklarımıza resim yapsın diye bir dosya kağıdı, bir de tükenmez kalem verip, “Al buna resim” yap deriz. Ve onun oyalanmasını isteriz.
Çocuk kağıda bir şeyler çizip tatmin olmadığı için bir kağıt daha ister, sonra bir tane daha… Ya isteği bitmez ya da sıkılıp gider.
Çünkü biz ona yanlış malzeme veriyoruz. Çocuklarımıza vereceğimiz malzeme ile ilgili hiç unutmamamız gereken bir formül var:
Çocuğa verilecek malzeme yaşıyla ters orantılıdır.
Yani çocuk ne kadar küçükse büyük malzeme, ne kadar büyükse küçük malzeme vermemiz gerekir.

Karalama Dönemi

Çocukların 3.5-4 yaş civarı karalama dönemidir. Bu yaşlarda önündeki malzemeleri tutmaya, onlara temas etmeye çalışır. Ona bol bol kullanılmayan kağıtlar verip, onları yırtmasını sağlamak gerekir.
Böylece onun tutma, kavrama yeteneğini geliştirmesine yardım etmiş oluruz. O bir şeyi tutarken beş parmağını ve elinin ayasını kullanarak nesneyi kavrar.
Hareketleri koldandır. Bileğini ve dirseğini kullanamaz. Bu durum 8-9 yaşına kadar sürer. Bu nedenle onlara küçük yaşlarda büyük malzeme vermemiz gerekir. Hatta odalarının duvarlarını ambalaj kağıdı ile kaplayıp, (yetişebileceği kadar) rahat çalışmasını sağlarsak onun gelişmesinde çok önemli bir döneminin olumlu geçmesine yardım etmiş oluruz.
Eskiden çocuklar resim yaptıkları zaman aileleri kızardı. “Resim yapacağına git dersine çalış, ya da matematik çöz” derlerdi. Oysa çocuğun resim yapması çok önemlidir. Çünkü, küçük yaşlarda öncelikle el ve kol hareketlerinin fiziksel gelişimini, sonra beyin ile el arasındaki koordinasyonu sağlamış oluruz. Büyüdükçe yetenekli bir çocuk olduğunu görebiliriz. Bazen onlara “yavrum bana bir su getirir misin?” dediğimizde ya bardak kırılır ya da su dökülür. Bunun nedenleri çocuğumuzun yeteri kadar resim yapmamasından kaynaklanır.

El-Beyin Koordinasyonu

Diğer önemli husus ise, çocuk resim yaparken hayal gücünü kullanır, kendi dünyasını yansıtır. Bu da onun hem zekasını hem de yeteneğini geliştirmiş olur.
Ben yılların tecrübesiyle şuna dikkat ettim. Çocuk ilkokula gittiğinde ilk dört işlemi, yani toplama, çıkarma, çarpma, bölmeyi (bölmede biraz güçlük çekerler) başarır. Ancak bayağı kesirlere geldiklerinde, bir örnek verirsek; Bakkala gittim, bir ekmek aldım, ekmeğin dörtte birini arkadaşıma verdim gibi… Bu soruda çok zorlandıklarını gördüm. Bir önemli konu da, çocuklara bir dosya kağıdı ve parmak kalınlığında boya verip, “Haydi bir bayram resmi yapın” diyoruz. Bayramlar kalabalık olur, insanlar, bayraklar vs. bir sürü unsur. O her şeyi anlatmak ister ancak verdiğimiz malzemeyle onun küçük küçük insanlar, bayraklar yapması imkansızdır. Bu durumda resim yapmaktan hoşlanmazlar, mutsuz olurlar.
“Çocuklar duvara neden çizer?” sorusunun cevabını çok özetleyerek vermeye çalıştım. Onların resim yapmalarını destekleyelim, takdir edelim. Yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olalım.
Oysa biz ne yapıyoruz. Hala ıvır-zıvır dersler deyip okullarda resim derslerini azaltmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz!

Yalçın Gökçebağ
hurriyet.com.tr

Fotoğraf: thehowtomom.com