SEÇTİĞİNİZ OKUL ÇOCUĞUNUZA UYGUN MU?

Çocuğun okul seçimi aileler açısından büyük önem taşıyor.Okul seçiminin yapıldığı bugünlerde anne ve babalar çocukları için en doğru okulun neresi olduğunu araştırırken; uzmanlar nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ipuçları veriyor.

Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, çocuğun hayatında önemli dönüm noktalarından birinin okul dönemi olduğunu söyledi.

Hangi okula göndermeliyim?

İçinde bulunduğumuz dönemde ebeveynlerin çocukları için en iyi ve en doğru okulu bulmak için çaba gösterdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “çocuğunun gideceği okulu belirlemek anne ve babaların belki de en çok üzerinde düşündükleri ve hata yapmaktan korktukları konulardan biridir.
Gelecekte oluşabilecek her türlü olayı ya da travmayı elbette ki önleyemeyebiliriz ancak yine de çocuğumuza okul seçerken onun mutlu olacağı bir ortamı belirlemek için dikkatli olunabilir” diye konuştu.

Çocuğun seveceği bir ortam olmalı: Okul öncesi eğitim döneminde okul seçerken akademik beklentiden öte çocuğun seveceği, olumlu bir okul algısı oluşturabileceği, oyunlar oynayıp ilk arkadaşlıklarını kuracağı bir okul ortamı olmasına dikkat edilmeli.

Okul öncesi dönem çok önemli: Okul öncesi eğitim almış olan çocukların almamış olanlara göre zihinsel becerilerinin daha olumlu geliştiği ve akademik başarı ve uyumlarının daha iyi olduğu araştırmalarla desteklenmiştir. Bu nedenle anne ve babaların bu yaş çocukları için okul araştırmaları doğru olur.

Eğitim şartlarını araştırın: İlkokul dönemi artık akademik hayata geçişin başlangıç dönemidir. Çocukların sevecekleri, kendilerini güvende ve mutlu hissedecekleri bir ortam olmasının yanı sıra okulun asgari eğitim şartlarını da karşılaması gerekir. Akademik başarı ve gelişime verilen önem ve verilme şekli okuldan okula, hatta öğretmenden öğretmene değişebilir.

Çocuğunuzun özelliklerini göz önünde bulundurun: Ailenin akademik başarı konusundaki beklentisi, çocuğun yapısal ve gelişimsel özellikleri, zekâsı, yerinde oturabilme, dinleme becerileri, kurallara uymaya ne kadar istekli olduğu gibi özellikler değerlendirilmeli ve çocuğun gidebileceği okulların bir listesi çıkarılmalıdır.

Okul öncesi öğretmenlerinden görüş alın: Ancak akranlarına göre daha zor öğrenen, dinlemekte zorlanan, tekrarla daha iyi öğrenebilen bir çocuğun akademik beklentisi yüksek bir okulda eğitim görmeye zorlanması çocuk için olumsuz etkiler yaratabilir. Çocuğumuzun öğrenme hızı ve okulla ilgili beklentilerimizi düşünürken mutlaka okul öncesinde ona eğitim vermiş öğretmenlerimizden destek ve öneri almalıyız.

Okul değiştirmek yararlı olabilir:
Gerekli tüm araştırmayı ve değerlendirmeyi yapmanıza rağmen yine de karar verdiğiniz okulla ve öğretmenle ilgili zorluklar ya da problemler yaşanabilir. Hayatta hiçbir kararın yüzde 100 garantisi yoktur. Zorluklar ve problemler konusunda kabullenici ve çözüm odaklı olabilmek, gerekli durumlarda çocuğumuzu da objektif bir değerlendirmeye tutmak, yine de olmuyorsa okul ya da sınıf değişikliği yapmak gerekli olabilir. Yeni ortam onun için yeni bir başlangıç ve ruhsal gelişimi için oldukça önemli bir adım bile olabilir.

Her çocuk özeldir: Unutmamamız gereken çocuklarımızın her birinin çok özel, kendi bireysel güçlü ya da zayıf yönleri olan ve geliştirilebilir varlıklar olduğudur.

Kaynak: pembenar.com
Fotoğraf: s-media-cache-ak0.pinimg.com