TAZE ŞEFTALİLİ VE YULAFLI MUHALLEBİ

Sıcak bir yaz gününde, soyulmuş şekilde önüne gelecek bir tabak, soğuk şeftaliye kaç kişi ‘hayır’ diyebilir? Bilerek ‘soyulmuş’ dedik çünkü şeftali kabuğundan hoşlanmayan, dokunamayan, şeftalinin tüylü dokusu nedeniyle dişleri gıcırdayan pek çok kişi olduğunu, kendi çevremizden de biliyoruz. Kabuğuyla bu tür ufak tefek sorunlar yaşansa da yumuşak, sulu ve lezzetli bir yaz meyvesidir şeftali. Bu yararlı meyveyi çeşitlendirerek değerlendirmek için harika bir önerimiz var.

Gerekli Malzemeler:

– 1 adet iri ve olgun şeftali
– 3 yemek kaşığı yulaf unu
– 1 silme tatlı kaşığı yulaf kepeği
– 1 çay kaşığı tereyağı
– 1 kibrit kutusu tuzu alınmış beyaz peynir
– 1 çimdik tarçın
– 1 çay kaşığı keçiboynuzu pekmezi

Nasıl Hazırlanır?

1. Şeftali küçük küpler halinde doğranır. Bir tavaya şeftali, yulaf unu (yulaf Rondo’dan incecik olana dek çekilir), yulaf kepeği ve tarçın eklenir. Üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir. Tüm karışım devamlı karıştırılarak suyunu çekene dek pişirilir ve ocaktan alınır.

2. Üzerine tereyağı, pekmez, çatalla ezilmiş beyaz peynir eklenir ve peynir içinde eriyene dek karıştırılır. Bu aşamada istenilen kıvamı yakalamak için anne sütü veya formül mama ekleyebilirsiniz. Şeftalili ve yulaflı muhallebi servis kâselerine paylaştırılır ve ılındıktan sonra servis edilir.

Kaynak: beingurme.com