YÜZ İFADELERİ ETKİNLİĞİ

Okul öncesi miniklerin dil gelişimlerini ve iletişim yeteneklerini geliştirmeleri için harika bir önerimiz var. Bu etkinlik sayesinde minikler dili iletişim amacıyla kullanırlar, bir olay ya da durumla ilgili başkalarının duygularını açıklarlar, dinlendikleri ve izlendiklerinin anlamını kavrarlar, küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yaparlar ve en önemlisi kendilerine güvenirler. İletişim kurmayı güçlendirmek çocuklar için çok önemlidir bu aktivite onların; konuşma sırasında göz teması kurmasını ve sohbete katılmalarını sağlarken duygu, düşünce ve hayallerini söylemelerini kolaylaştırır. Ayrıca gözlem yeteneğini gelişirken başkalarının duygularını ve nedenlerini söylerken bu duyguların sonuçlarını da söylerler.

Bu etkinliğe aile katılı oldukça farklı pozitif sonuçlar yaratır. Akşam miniklerinizle birlikte vakit geçirirken bizleri neler mutlu eder? Neler üzer? Kendimizi nasıl hissederiz? Konularında sohbet ederken, Nelere üzülürüz? Nelere kızarız? Mutlu olduğumuzda yüz ifademiz nasıldır? Üzgün olduğumuzda yüz ifademiz nasıldır? Nasıl bir yüz çizdik? Gibi sorular yöneltebiliriz. Daha sonra kendimizden ve çevremizdeki kişilerden örnekler vererek yüz ifadelerini soru-cevap şeklinde pekiştirebiliriz.

Gerekli Malzemeler:

– Beyaz kağıt
– Yapıştırıcı
– Makas
– Kalem

Nasıl Hazırlanır?

1. Göz ve ağız ifadelerini keserek biriktirin (İnternetten hazır imaj bularak veya dergi ve gazetelerden keserek kendi koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.)
2. Beyaz bir kağıdığın üzerin yüz çizin
2. Miniğinize sorular sorarak göz ve ağız ifadelerini yerleştirmesini isteyin

Örnek:

Fotoğraflar: elsa-support.co.uk