BEBEK OTURMA PRATİĞİ

“Yeni doğan bebeklerin beyinleri ve vücutları arasında bağlantı yoktur. Bebeklerin vücut hareketleri reflekslerden ibarettir. Bebeğin emmesi, nesneleri yakalaması ve sıçraması refleks sonucu oluşan hareketlerdir. Bebek büyüdükçe beyin ile beden arasındaki bağlantı kurulur ve bebek istemli hareketler yapmaya başlar.

Beyin ile beden arasında bağlantı kuran bebek öncelikle başını kaldırmaya başlar. Başını kaldırabildikten sonra oturmaya başlar. Oturmaya başladıktan sonra bacaklarını kontrol edebilir hale gelir. Bacaklarını kontrol edebilen bebek ayakta durmayı öğrenir ve sonrasında yürümeye başlar.

Bebekler 3. aydan itibaren başını tutabilir. Bebeğin gövdesini kontrol ederek oturmaya başlaması genellikle 6. ayda gerçekleşir. 7. aydan sonra bebek desteksiz biçimde oturabilir. Bebek desteksiz oturma eylemini gerçekleştirebildikten sonra mama sandalyesi kullanılabilir.”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık

Bebeklerin oturmasını kolaylaştırma ve pratik yapmasına yardım etmek için harika bir önerimiz var. Duyusal poşetler bu işi oldukça kolaylaştırıyor ve bebeğiniz poşetin içinde nesneleri keşfederken oturma pratiği yapmış oluyor. Bunun için sağlam bir kilitli poşet, koli bandı, organik şampuan ve renkli objelere ihtiyacınız var.

Poşeti hazırladıktan sonra maskeleme bandı yardımıyla poşeti duvara sabitleyip miniğinizi önününe oturtturun.

Kaynak: mamapapabubba.com