NEDEN ÖĞRETMENLER VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN SEMBOLÜ ELMA?

Birçok yerde rastladığımız öğretmenlerin ve Öğretmenler Günü’nün sembolü olan elma neden bu kadar yaygın diye merak ettik. 1700’lerde Danimarka ve İsveç’te yoksul çiftçiler öğretmenlere çocuklarının eğitimi için para yerine elma ile ödeme yaparlarmış. Bu gelenek 1920-30’larda, büyük buhran yıllarında Amerika’da yeniden canlanmış. Fakir aileler öğretmenlere ödeme yerine elma yollamışlar. Ondan sonra da sembolik olarak Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere elma hediye etmek adet olmuş.

“Steve Jobs acaba marka olarak Apple’ı / Elma’yı seçerken bunu da düşünmüş müydü? Eğitmen, öğretmen ile elma arasındaki ilişkiyi ta o zamanlar kurmuş muydu?
– Büyük, küçük hepimizin öğrenmek için en çok müracaat ettiğimiz kaynak öğretmenlerden çok elimizde tuttuğumuz Apple markalı çeşitli aletler olunca,
– iTunes U nun “geleceğin okulu olma” iddiasını hatırlayınca insan böyle düşünmekten kendini alamıyor ve eğer bilinçli yapmışsa da diye düşünüp “pes!” diyor…
İkisine de hatta artık bilgisayarları da düşününce, üçüne de insanlık olarak çok şey borçluyuz…
Ama en çok hepsine sebep, kaynak olan öğretmenlerimize… Onlara minnettarız… Hepimizin hayatlarında ne çok izleri, emekleri var…”

Kaynak: ufuktarhan.com
Fotoğraf: apilgriminnarnia.com