BEBEĞİ SALLAYARAK UYUTMAK ZARARLI MIDIR?

Türk kültüründe genellikle bebekler uyumadığında sallayarak uyutma alışkanlığı vardır. Bu şekilde bebeklerin çabuk uyuyacağına inanılır. Peki, bu alışkanlığın bebeklerin sağlığında ciddi sorunlara neden olduğunu biliyor muydunuz?
Uzmanlara göre kültürümüzde sıklıkla uyguladığımız teknik olan ayakta sallama ve beşikte sallama yöntemi bebekler için oldukça sakıncalı bir hal olabiliyor. Çocuk gelişim uzmanları bebekleri sallamanın zararlarından bahsetti.

Sallama sırasında çocukların algısı düşüyor ve bir tür hipnoz yaşıyorlar. Uzmanlar, sallanarak uyumaya alışan çocukların aktif olarak uykuya geçmekte de zorlanabileceği konusunda uyardılar. Hemen hemen tüm anneler, bebeğini ayağında ya da beşikte sallayarak uyutuyor. Oldukça masum görünen bu yöntem, dikkat edilmediğinde bebeğin henüz yeni gelişen beyninde ciddi hasarlara sebep olabiliyor.
Uzmanlar: ”Bebeği sallayarak uyutmaya alıştırmayın, ağladığında bırakın kendi kendine sussun. Beşikte, ayakta ya da başka araçlarla yapılan sallamanın şiddetine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Anneler ve babalar özellikle geceleri uyku sersemliğiyle bebekleri hemen uyusun diye aşırı şekilde sallıyor. Her gece bu şekilde sallanan bebeklerin beyninde zamanla sarsıntılar meydana gelebiliyor; diyorlar.

Şiddetli sallamalarda iç kulak sıvısının çevresindeki dokulara hızla çarpmakta ve bebekte sersemlik haline sebep olmakta, uzun vadede bu durumun beyne zarar verebilmektedir.

Kaynak: pembenar.com