BEBEKLER İÇİN BROKOLİ ÇORBASI

Bebekler için brokoli çorbası 8. aydan itibaren bebeklerin menülerine eklenebilir. Kırmızı et, hızla büyüyen bebeğiniz için mükemmel bir protein ve demir deposudur. Protein ve demir, bebeklerimizin ve çocuklarımızın hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerinde oldukça önemli besin unsurlarıdır. Demir eksikliği anemisi olan bebek ve çocukların menülerinde haftada en az 3-4 öğün kırmızı ete yer verilmesi uygun olacaktır. Brokoli ise C vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir yönünden zengin bir sebzedir. Aynı zamanda içerdiği selenyum sayesinde güçlü bir antioksidandır. Ayrıca bol lif içerir bu da bebeğinizin sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Gerekli Malzemeler:

– Bir kaç çiçek brokoli
– Yarım patates
– Bir yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağı
– 50 gram çift çekilmiş, yağsız kıyma
– Bir tatlı kaşığı bulgur/irmik/yulaf/pirinç
– Kıvam vermek için anne sütü/yoksa formül süt

Nasıl Hazırlanır?

Kıymayı tencereye alıp biraz su ekleyin. Kavurmadan pişirin. Kavurmak etin besin değerinin azalmasına sebep olur. Ayrıca besinleri ateşte uzun süre kavurmak, serbest radikal oluşumuna yol açarak kansere zemin hazırlar. Kıyma suyunu çekmek üzere iken bulguru/irmiği/ yulafı tencereye ekleyin ve hafifçe yumuşayıncaya kadar, biraz daha pişirin. Patates ve brokoliyi küp küp doğrayın ve tercihen buharda pişirin. Buharda pişirmek için kaynayan bir tencere suyun üzerine tel süzgeç koyun ve tencerenin kapağını kapatın.

Sebzeler yumuşayınca pişmiş demektir. Kıymayı da buharda pişirebilirsiniz ama iyice piştiğinden emin olun. Tahılla pişmiş kıymayı, sebzeleri tel süzgeçten geçirin veya bebeğiniz 7-8 aydan büyükse çatalla ezin. Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağını ekleyin. Bebekler için kıymalı brokoli çorbası böylece hazır olmuş olacak. Çok koyu olursa, bebeğinizin tercihine göre kıvamını bir miktar anne sütü ile seyreltebilirsiniz. Ama asla çorba kıvamına getirmeyin. Bebeğinizin midesini suyla doldurmuş olursunuz. İçine tuz, baharat eklemeyin. Öncelikle bir çay kaşığının yarısı ile tadına baktırarak başlayın işe. Bir kaç hafta içinde bir küçük kase püre yiyecek şekilde miktarını artırın. Her yeni besine olduğu gibi brokoli başlarken de 3 gün bekleme kuralına uyun.

Elif Çakır
Çocuk Doktoru


Kaynak: guncelanne.com